Nasze
Aktualności

Typosquatting – gmail.com

Typosquatting – gmail.com

Tematyka „porywania url’i” jest zaniedbanym wątkiem wielu konferencji Security. W rezultacie użytkownicy nie są świadomi skali problemu. Jak można przeczytać na jednej z domen o podobnym brzmieniu do „gmail.com” – „gail.com”, strona została zarejestrowana w 1996 roku, dziennie średnio odwiedza ją 5030 osób.

Zawartość strony?
Można śmiało powiedzieć że takowej nie ma – jest za to informacja uświadamiająca użytkowników, że nie jest to serwis powiązany w żaden sposób z Google.

Podczas wielu ataków używa się domen podobnie brzmiących do istniejących w sieci zaufanych stron, szansa, że ofiara wpisze nieprawidłowy adres URL i odwiedzi niebezpieczną stronę staje się większa dla bardziej znanych domen.

Pamiętaj, zawsze upewnij się, że logując się do swojego ulubionego serwisu w pasku adresu widnieje taki adres, jaki wpisałeś w przeglądarce. Jeżeli trafiłeś na stronę, która wydaje się podszywać pod oryginalną, której adres starałeś/aś się wpisać - zgłoś to. W tym celu powstał specjalny mechanizm wyszukiwarki google, który pozwala na raportowanie potencjalnie niebezpiecznych zasobów, w celu ochrony innych użytkowników internetu.
Link: https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_badware/